Karasu Limanı 2016'da tamamlanacak! - 17-12-2015

Karasu ilçesinde 1995'te temeli atılan Batı Karadeniz'in en büyük limanlarından biri olacak Karasu Limanı'nda çalışmalar yeniden başladı. Liman 2016’da faaliyete girecek. Liman ile birlikte lojistik üs haline gelecek bölge yatırımcıları cezbedecek.

Temeli 1995'te atılan ancak 22 yıldır tamamlanamayan Karasu Limanı'ndaki çalışmalara hız verildi. Bölgenin ihracatını artırması beklenen limanın gelecek yıl kasım ayında hizmete açılması hedefleniyor.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, yaptığı açıklamada, temeli 1995'te atılan Karasu Limanı'nın Batı Karadeniz'in en büyük limanlarından biri olacağını söyledi.

Özel bir firmanın limanda inşaat çalışmalarına başladığını belirten İspiroğlu, "İnşallah Karasu Limanı önümüzdeki yılın 11. ayında hizmete girecek. Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya'dan gelen yükün Akdeniz Limanı'na tren yoluyla ulaştırılması, Uzak Doğu ve Avrupa'dan Akdeniz Limanı'na, Mersin'e gelen yükün de tren yoluyla Karasu Limanı'na ulaştırılarak buradan karşı kıyı ülkelere ulaştırılması açısından liman önemli. Bu durum zaman açısından çok tasarruflu. Gemiyle 10 günde gidecek yük, buradan 1-2 günde Akdeniz'e ulaşmış olacak" diye konuştu.

Karasu Limanı inşaat teknikeri Halil Eroğlu ise yoğun şekilde çalışmalara devam ettiklerini anlatarak, "Limanın bitme süresi 18 ay olarak planlandı ama biz 14 ayda bitirmeyi hedefliyoruz. Şu anda tali mendirekte taşların dökümü devam ediyor. Bu işlemler mevcut kesitlere göre yapılıyor. Her iki ana ve tali mendirekte kromdan beton var. Deniz taramasından çıkacak setleri bitirdik. Limanın çevre istinat duvarlarına başladık" şeklinde konuştu.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul da Karadeniz'den dünyaya açılan bir Sakarya için çalışmaları büyük gayretle sürdürdüklerini söyledi. İhracatta ilk 5 il arasında olmak, Karasu Limanı'yla Karadeniz'den dünyaya açılarak "Otomotiv Şehri Sakarya Projesi"ni gerçekleştirmek, tarım, sanayi, turizm ve ticarette marka şehir olmak istediklerini vurgulayan Kösemusul, "Karasu Limanı, bu anlamda bizim için çok çok önemli. İnşallah çalışmalar daha hızlı şekilde sonuçlanır ve bizler de Sakarya'mızı daha üst seviyelere taşımış oluruz" ifadelerini kullandı.

Sakarya Halk Gazetesi

En Çok Okunanlar

Karasu Limanı 2016'da...

Karasu Limanı 2016'da...